DomůAktuality

Žádáme vládu, aby zohlednila telekomunikace jako součást kritické infrastruktury státu

APMS oslovila dopisem premiéra a ministry průmyslu, vnitra, financí a obrany. Žádáme, aby zohlednili provozovatele telekomunikačních sítí jako klíčové složky národní kritické infrastruktury při přípravě scénářů na eventuální krácení či přerozdělování dodávek energií.

,
05. Zář 2022

Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS) sdružující největší mobilních operátory (T-Mobile Czech Republic, O2 Czech Republic, Vodafone Czech Republic) s napětím sleduje dramatický vývoj aktuální situace na trhu s energiemi a se zajištěním jejich dodávek.

"Jako sdružení klíčové části telekomunikačního sektoru, jednotně žádáme vládu ČR, aby při přípravě scénářů na eventuální krácení či přerozdělovaní dodávek energií, zohlednila provozovatele telekomunikačních sítí a poskytovatele telekomunikačních služeb jako klíčovou složku národní kritické infrastruktury. Důrazně proto apelujeme, aby telekomunikační sektor byl zařazen do nejvyšší ochrany při určovaní odběrových stupňů," říká Jiří Grund, prezident APMS.

Telekomunikace jsou odvětvím, které je nezbytné pro chod ekonomiky, společnosti a v neposlední řadě i integrovaných záchranných složek státu.

Je na místě upozornit, že naše odvětví je na elektrické energii závislé a případné výpadky elektřiny by způsobily i výpadky telekomunikačních sítí členů APMS a nedostupnost služeb. Přestože je v nákladech členů APMS z logiky věci elektrická energie klíčovou nákladovou položkou, v celonárodním pohledu není spotřeba elektřiny sektorem elektronických komunikací významná. Sociální a ekonomický dopad případného výpadku telekomunikačních služeb by proto byl nesrovnatelně horší než opatření zajištující dostupnost energií pro sektor elektronických komunikací.

Telekomunikační sektor v posledních měsících a letech jednoznačně prokázal svou zodpovědnost a partnerství vůči českému státu i jeho občanům v krizových situacích. Jak v pandemii covid-19, tak při tornádu na Moravě, vypuknutí uprchlické vlny z Ukrajiny nebo při nedávném neštěstí v Českém Švýcarsku mobilní operátoři pohotově posilovali a upravovali pokrytí a své služby tak, aby mohl stát, jeho záchranné složky i občané bez problémů zůstat ve spojení.

Sdílet
magnifiercrosschevron-down