DomůAktuality

ČT24: Do dvou let bychom mohli mít kvalitní mobilní sítě ve vlaku i ve městech, říká šéf asociace jejich provozovatelů

Doma, ve vlaku, v přírodě, zkrátka všude a více – doba, kdy Čechům stačila internetová přípojka s dvaceti až třiceti megabity za sekundu, už je podle prezidenta Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiřího Grunda pryč.

12. Říj 2021

Řešením jsou 5G technologie, ale jejich rozvoj 'drží zkrátka' nutné nemalé investice. V nejbližších letech se i tak český trh promění – do dvou let by například mohl být kvalitní signál i ve vlacích a na řadě dalších míst v Česku. Na druhou stranu řada malých poskytovatelů připojení skončí, přibližuje aktuální trendy Grund.

Pandemie koronaviru ještě více umocnila hlad po datech, jak moc se ve skutečnosti mění potřeby?

Uplynulý rok byl obrovskou zkoušku stability českých telekomunikačních sítí. První skokový nárůst datového provozu o zhruba dvacet procent přišel hned s prvním lockdownem v březnu 2020. Následná potřeba práce z domova či distanční výuka vedly k meziročnímu růstu datového provozu o přibližně padesát procent a u spotřeby mobilních dat dokonce o sedmdesát procent. Největšími tahouny provozu byly služby streamující video, jako například Netflix, YouTube, HBOGo či O2TV, následované komunikačními platformami jako jsou MS Teams, Skype, Zoom nebo Google Meet.

O kolik tedy reálně stoupá spotřeba?

Zatímco v minulosti stačila běžné rodině internetová přípojka o rychlosti 20 Mbit/s, aby mohli pohodlně konzumovat služby, jako jsou e-mail, internet či sem tam nějaké video, dnešní rodina, která má předplacený Netflix, kde děti hrají online hry a kde některý z rodičů potřebuje komunikovat s kolegy z práce přes MS Teams, potřebuje přípojku minimálně 100 Mbit/s. A za tři roky bude potřebovat klidně 300 Mbit/s.

Jsou schopni operátoři na takovou zvýšenou potřebu rychle reagovat? 

Obecně platí, že nejkvalitnější internet poskytuje drát – optický anebo metalický. Venkovské oblasti v Česku jsou ale často pokrývány bezdrátovou technologií mikrovlnných spojů, tedy wifi, a ta má své fyzikální limity a jen těžko dosáhne rychlosti vyšší, než je 30 Mbit/s. Navíc kvalitu této přípojky ovlivňuje jak počasí, například v dešti má výpadky, tak i spotřeba okolních rodin, která vede k tomu, že se rychlost významně snižuje. V těchto oblastech může být ale řešením šíření internetu prostřednictvím technologie 5G, která poskytuje rychlosti v řádek stovek Mbit/s.

To je ale finančně náročné…

Ano, rozvoj je spojen s vysokou investiční náročností – v případě lokálních poskytovatelů v řádech desítek milionů korun navíc v závislosti na tom, jak velké území obhospodařují. A současně je potřeba, aby u vstupního bodu takového vysílače byla optická linka. Jen ta zaručí potřebnou kapacitu dat.

Mají na to finance, nebo to znamená pro některé místní poskytovatele konec?

Náš trh čeká významná konsolidace jako důsledek zvýšené poptávky po konzumaci internetových dat. Česká republika je totiž velmi specifická, co se týká lokálních poskytovatelů, máme jich tady ve srovnání se zahraničím obrovské množství – vysoké stovky, možná i nízké tisíce hráčů, kteří poskytují připojení většinou pomocí mikrovlnných technologií. Ty však do domácnosti přivedou linku maximálně třicet megabitů, což stačí na to, aby si člověk přečetl e-mail, zhlédl internet nebo si pustil video na YouTube. Ale ve chvíli, kdy potřebuje celá rodina být on-line, je třeba silnější přípojka.

Řešením je tedy 5G?

Ano, lokální poskytovatelé mají možnost pomocí zmíněných bezdrátových 5G technologií zajistit i rychlejší data, ale to je spojené s vysokými investicemi, jak bylo řečeno, a pokud jsou to malé firmy, a nejsou kapitálově silné, mohou být pro ně nerealizovatelné.

Sdílet
magnifiercrosschevron-down