Pro spotřebitele

Jak bezpečně používat mobil?

01
Heslo/PIN
Chraňte svůj telefon heslem, gestem, otiskem prstu nebo pomocí funkce rozpoznávání obličeje (face ID). Nastavte jeho automatické zamykání po krátké době nečinnosti a nenechávejte jej bez dozoru. Zabezpečte svou SIM kartu PIN kódem.

Těmito jednoduchými kroky chráníte nejen své soukromí, ale i možné zneužití vašeho telefonu. Mobilní telefon dnes neslouží jen k volání. Běžně se využívá i jako platební prostředek (platební karty, mobilní platby), přistupujeme z něj ke svým bankovním účtům, stejně jako k řadě dalších citlivých osobních dat. Zodpovědná ochrana Vašeho telefonu je zejména ochranou vašeho soukromí.
02
Aktualizace
Pravidelně aktualizujte operační systém vašeho telefonu. Nejlépe si zapněte funkci automatických aktualizací. Váš telefon tak bude mít vždy ten nejnovější software. Výrazně tím snížíte riziko napadení telefonu či dokonce ztráty vašich dat.
03
Aplikace
Stahujte aplikace výhradně z oficiálních zdrojů. Při jejich instalaci vždy kontrolujte práva, která aplikace vyžaduje pro svůj provoz odsouhlasit. Řada podvodů využívá nepozornosti uživatelů, kdy uživatel sám aplikaci povolí, aby měla přístup k citlivým informacím z telefonu, anebo aby sama objednávala zasílání zpoplatněných prémiových SMS. Podvodníci nejčastěji útočí na operační systém Android, který je nerozšířenější a současně je nejčastějším terčem útoků.
04
Odkazy
Nikdy neotevírejte nevyžádané odkazy v emailu ani v SMS. Pokud máte podezření na nevyžádanou poštu, je nejlepší takovou zprávu bez dalšího okamžitě smazat.

Útočníci se pod nevyžádanými odkazy často vydávají za renomované poskytovatele služeb a vyzývají k zadání uživatelského jména a hesla. Tím mohou získat vaše přístupové údaje např. do banky či e-shopu.
05
Autorizační kódy
Za žádných okolností nikomu NIKDY nepřeposílejte autorizační kódy přijaté přes SMS, které jste si sami neobjednali. Jde o nastraženou past zlodějů, kteří se vydávají za operátory, bankovní domy, nebo třeba za vaše známé a kamarády.
06
Nepůjčůjte mobil
Mobilní telefon nepůjčujte nikomu cizímu. Velmi opatrní buďte i v případě, že jej dovolíte používat dětem. Mobilní telefon není hračka. Už dávno se stal naší peněženkou, platební kartou či autorizačním terminálem pro naše internetové bankovnictví.
07
TEST kyberbezpečnosti
Otestujte si své znalosti v oblasti kyberbezpečnosti. Odhalíte včas, že na vás útočí online podvodníci? Jste imunní vůči sociálnímu hackingu?
Spusťte si test zde: https://kybertest.cz/

magnifiercrosschevron-down