DomůAktuality

Tísňové linky v Česku umožní lokalizovat volaného s přesností 30-50 metrů

Za vším stojí speciální funkce operačních systému Android a iOS. Funkce nese název AML (Advanced Mobile Location) a v Česku začala fungovat 11.2. 2020, kdy se slaví Evropský den tísňové linky 112.

,
12. Úno 2020

Česko se stává v pořadí 20. zemí světa, kde lze s přesností na 30 metrů lokalizovat polohu člověka, který volá na tísňovou linku. Záchranářům to umožnuje významně zkrátit dobu dojezdu na místo události. Funkce AML se automaticky zapne v každém chytrém telefonu s operačním systémem Android poté, kdy uživatel vytočí některou z českých tísňových linek, tedy 112, 150, 155 anebo 158. Telefon si po aktivaci tísňového volání automaticky stáhne GPS souřadnice a odešle je na dispečink operátorovi kterému voláte.

V minulosti bylo možné volajícího lokalizovat pouze na základě jeho vzdálenosti od tzv. buňky operátora. Přesnost určení polohy však byla pouze hrubá, neboť perimetr měl průměr 3 kilometry. Nové telefony dokážou polohu určit přesně pomocí satelitu, což přesnost zvyšuje do okruhu 30-50 metrů,“ říká Jiří Grund, výkonný ředitel APMS.

Službu poskytuje de facto výrobce operačního systému Android a iOS. Pokud se některý stát rozhodně, že chce přesnou lokalizaci při volání na své tísňové linky využít, musí uzavřít s výrobcem OS smlouvu a dodat mu tzv. národní číslo, kam bude formou SMS automaticky odesílána lokalizační textová zpráva z telefonu volajícího. Stejně tak se stát musí dohodnout s lokálními mobilními operátory, aby zajistili přenos textové zprávy, kterou OS telefonu automaticky vygeneruje. V Česku operátoři zprostředkovávají odeslání lokalizační SMS do tísňového centra bezplatně.

Je třeba zmínit, že uživatel odeslanou lokalizační zprávu v odeslaných zprávách neuvidí a ani nemůže tuto funkci ve svém telefonu nijak vypnout. Zpráva se nicméně odesílá pouze při vytočení některé z tísňových linek.

Pilotní provoz systému byl spuštěn 11. 2. 2020 na platformě telefonů s operačním systémem Android. Poběží zhruba měsíc na území hlavního města Prahy a následně se rozšíří do celé české republiky. Přibližně za 6 měsíců se do systému připojí i mobilní telefony s iOS od firmy Apple. V České republice využívalo na začátku roku 2020 chytré mobilní telefony s operačními systémy Android a iOS přibližně 76 % uživatelů.

Více informací např. zde:

  1. https://www.pozary.cz/clanek/156795-tisnove-linky-v-ceske-republice-zacaly-prijimat-lokalizacni-zpravy-aml-nejprve-z-androidu/
  2. https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/tisnova-linka-lokalizace-volani.A200211_140921_domaci_tho
Sdílet
magnifiercrosschevron-down