DomůAktuality

Mobilní operátoři blokují přístup na dezinformační weby

Čeští mobilní operátoři sdružení v APMS vyhověli výzvě vlády České republiky a Národního centra kybernetických operací a připojí se k opatřením zamezujícím šíření ruské propagandy v kybernetickém prostoru České republiky.

01. Bře 2022

Výzva příslušných státních orgánů zdůrazňuje mimořádnost a naléhavost situace v podobě probíhající agrese ozbrojených sil Ruské federace na území Ukrajiny. Hrozbu ohrožení národní bezpečnosti České republiky představuje šíření nepravdivých a zavádějících informací, které slouží agresorovi k obelhávání a manipulování obyvatel České republiky s cílem ospravedlnit a schvalovat aktuální agresi proti Ukrajině.  Nadále proto nebude z mobilních sítí členů APMS možné přistupovat na následující internetové adresy:

  • cz.sputniknews.com
  • Cz24.news
  • Nwoo.org
  • Slovanskenebe.com
  • Svobodnenoviny.eu
  • Zvedavec.org

Přístup na další internetové adresy uvedené ve výzvě, které jsou umístěné v doméně.cz, je již omezen správcem české národní domény – sdružením CZ.NIC.

Pozn.: Jedná se o usnesení vlády České republiky č. 127 ze dne 25. 2. 2022 žádající  „všechny relevantní subjekty k přijetí potřebných opatření vedoucích k zamezení šíření nepravdivých a zavádějících informací v kybernetickém prostoru, které slouží k manipulování obyvatelstva ČR směrem k ospravedlnění a schvalování aktuální ruské vojenské agrese vůči Ukrajině“, na základě kterého Národní centrum kybernetických operací (NCKO) při Vojenském zpravodajství České republiky upřesnilo požadavky s uvedením seznamu konkrétních bezpečnost ohrožujících internetových adres.

Sdílet
magnifiercrosschevron-down