DomůAktuality

Mezi českými telefony se rychle šíří virus Flubot. Tváří se jako zmeškaná hlasová zpráva

Sítěmi českých mobilních operátorů se prostřednictvím MMS a SMS zpráv šíří nebezpečný malware Flubot, který cílí na uživatele chytrých telefonů s operačním systémem Android.

11. Kvě 2022

Zpráva, kterou zákazník obdrží, vzbuzuje dojem, že na majitele telefonu čeká hlasový vzkaz ve schránce a pro jeho poslechnutí musí otevřít přiložený odkaz. Tento odkaz pak nabídne instalaci podvodné aplikace. Když si ji zákazník nainstaluje, rozešle z jeho telefonu velké množství MMS nebo SMS zpráv. Jen za dnešní den (11. května) zaznamenali operátoři už statisíce takový zpráv.

APMS doporučuje na podobné zprávy neklikat a zprávy okamžitě smazat.

Uživatelům doporučujeme instalovat na telefon aplikace výhradně z oficiálních obchodů App Store a Google Play. Nikdy ne z neznámých zdrojů. Velmi často jde o podobně zhoubné programy,“ říká Jiří Grund, prezident APMS.

Část škodlivého provozu operátoři dokážou blokovat. Pokud ovšem nebezpečné SMS a MMS zprávy posílají samotné napadené telefony, operátoři do takové komunikace nemohou zasahovat.

Před virem Flubot APMS varovala už v minulosti, tehdy se virus šířil Evropou a předstíral, že jde o zprávu přepravní služby.

Sdílet
magnifiercrosschevron-down