DomůAktuality

Do přímé pomoci uprchlíkům investovali mobilní operátoři už přes 300 milionů korun.

Čeští mobilní operátoři aktivně pomáhají ukrajinským válečným uprchlíkům hledajícím mír a bezpečí v České republice. Ve spolupráci s vládou ČR a neziskovými organizacemi, zajišťují zejména podporu při zajištění potřebných komunikačních prostředků.

06. Dub 2022

Aktuálně distribuovali operátoři téměř sto tisíc SIM karet s přednabitým kreditem. Dále poskytují zvýhodněná volání a SMS na Ukrajinu. Ve spolupráci s ministerstvem vnitra rozesílají informační SMS na všechna nově přihlášená ukrajinská čísla do českých sítí.

Hodnota podpory ze strany mobilních operátorů přesáhla 300 milionů korun. Přes půl milionů Čechů navíc poslalo na pomoc Ukrajině dalších 35 milionů korun formou DMS (dárcovská SMS),“ říká Jiří Grund, prezident APMS.

Podpora mobilních operátorů směřuje zejména do třech hlavních oblastí.

 1. Přímá pomoc uprchlíkům
  1. Distribuce SIM karet s přednabitým kreditem, zvýhodněná volání a SMS
  1. Sbírky použitého HW – např. funkčních smarphonů
  1. Zaměstnanecké a jiné sbírky
 2. Podpora státu
  1. Zasílání informačních SMS na všechna UA čísla v CZ sítích s informací, kde žádat o pomoc
  1. Spolupráce s ministerstvem vnitra, ministerstva průmyslu a obchodu a hasičským sborem
 3. Technické posílení sítí
  1. Zajištění speciálních mobilních vysílačů do Krajských center pomoci Ukrajině se špatným signálem

Společnost T-Mobile například uspořádala zaměstnaneckou sbírku, ve které se vybralo přes 8 milionů korun (zaměstnanci přes 2,6 mil. a firma přidala dvojnásobek). Současně firma zavedla program psychologické podpory pro uprchlíky a podílí se na provozu služby #VolaniProUkrajince, která nabízí simultánní překlad přímé telefonické komunikace např. s úřady nebo bankou.

Společnost O2 kromě zaměstnanecké sbírky a koordinace dalších aktivit uspořádala také speciální sbírku pro Člověka v tísni během vysílání derby mezi Spartou a Slávií na O2 TV. Diváci u obrazovek i na stadionu během jediného utkání darovali přes 4 miliony korun.

Vodafone uspořádal speciální sbírku Mobily pro Ukrajinu. Výsledkem bylo přes 1500 telefonů, které s předplacenou SIM kartou a speciálním kreditem 500 Kč od Vodafonu zamířily k neziskovým organizacím a následně do rukou uprchlíků před válkou. Nadace Vodafone také věnovala 2 miliony korun na podporu uprchlíků.

Sdílet
magnifiercrosschevron-down