DomůAktuality

Česku hrozí, že bude mít nejhorší 5G sítě v Evropě

Množství frekvencí, které mohou v aukci získat čeští operátoři, nedává možnost postavit v ČR gigabitové sítě. Lidé a průmyslové podniky tak budou mít pomalejší 5G připojení než v okolních zemích. Česká republika začne technologicky zaostávat.

03. Zář 2020

Jestliže v kvalitě mobilních sítí 4. generace (4G/LTE) patří Česká republika mezi TOP 5 v Evropě, v kvalitě sítí nadcházející páté generace (5G) může Česko patřit mezi nejhorší. Vyplývá to z návrhu podmínek aukce, který zveřejnil Český telekomunikační úřad (ČTÚ).

Čeští operátoři v porovnání s okolními zeměmi EU mohou získat ve vyhlášené aukci kmitočtů jednoznačně nejmenší frekvenční bloky pro provozování vysokokapacitních 5G sítí (pouze 60 MHz). Absence dostatečně širokých pásem povede k tomu, že kvalita a kapacita 5G sítí v evropsky harmonizovaném pásmu bude v Česku nejnižší v rámci celé Evropy.

V prováděcím rozhodnutí Evropské komise (č. 2019/235) je jasně uvedeno, že šíře bloku 80-100 MHz je pro efektivní zavádění 5G služeb zvláště významná. Z podmínek české aukce však vyplývá, že čeští operátoři nemohou získat více než 60 MHz. Z Česka se tímto rozhodnutím regulátora stane země, která nebude moci konkurovat Evropě,“ říká Jiří Grund, výkonný ředitel APMS, a dodává: „Je skoro jisté, že řešení, která vyžadují velmi vysokou kapacitu 5G služeb, při příjezdu do Česka přestanou fungovat. Mizerná digitální infrastruktura bude současně odrazovat investory od investic v ČR.“

Sdílet
magnifiercrosschevron-down